Haber Bu madenin kullanılmadığı yer yok! En çok o ilimizden çıkıyor

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,032
Puanları
93
Yaş
40
Konum
kayseri
Bu madenin kullanılmadığı yer yok! En çok o ilimizden çıkıyor
iID9Mb.jpg

İlaç, cep telefonu, televizyon, cam, gübre, hayvan yemi, kağıt, boya, lastik, yapıştırıcı, seramik ve mürekkepte kullanılan, Türkiye’de 421 milyon ton civarında rezervi bulunan kaolin madeni, en çok Balıkesir’in Sındırgı ilçesindeki Düvertepe Havzası’ndan çıkarılıyor.

Sındırgı’daki madenin işletmecisi Mustafa Karanfil: “Türkiye’de kaolinin ocaktan çıkış ortalama ton fiyatı 25 lira. Dışarıdan aldığımız işlenmiş kaolinin tonu bin 200 dolar. Türkiye’de bunu işleyecek teknik yok. Teknik bulunur ama finansman bulamıyoruz. Yatırımcı bulursak o tekniği bir şekilde oluştururuz” İlaçtan gübreye, seramikten lastiğe kadar birçok alanda kullanılan kaolin madeni, Türkiye’de en çok Balıkesir’in Sındırgı ilçesindeki Düvertepe Havzası’ndan çıkarılıyor.

Türkiye’de yaklaşık 421 milyon ton rezervi bulunan kaolin, İstanbul’un Şile, Ağaçlı, Beykoz ve Arnavutköy, Balıkesir’in Gönen ve Sındırgı, Bursa’nın Mustafakemalpaşa, Eskişehir’in Mihalıççık, Çanakkale’nin Çan, Nevşehir’in Avanos, Kütahya’nın Emet ve Bilecik’in Söğüt bölgelerinde bulunuyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 2 milyon ton üretilen kaolin, en çok Sındırgı’daki Düvertepe Havzası’ndan çıkarılıyor. Buradaki yataklardan elde edilen kaolinin büyük bölümü, Kütahya’dakiler başta olmak üzere ülkenin değişik noktalarındaki seramik ve porselen fabrikalarına gönderiliyor.

İlaç, cep telefonu, televizyon, cam, gübre, hayvan yemi, kağıt, boya, lastik, yapıştırıcı, seramik ve mürekkepte kullanılan kaolin, dünya pazarında en fazla kağıt sanayinde tercih ediliyor.Ülke genellikle porselen ve seramik üretiminde kullanılan kaolin, son yıllarda tarımda bitkisel ve hayvansal katkı maddesi olarak da kendine pazar oluşturdu. Türkiye’de işlenemediği için daha çok seramik, porselen, boya, lastik, plastik, gübre sanayisinde kullanılan kaolinin yatırımlarla işlenmesi durumunda ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.


“BOR GİBİ KULLANILMADIĞI YER YOK”
Düvertepe Havzası’nda bulunan bir madenin işletmecisi Mustafa Karanfil (67), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 38 senedir maden işletmeciliği yaptıklarını söyledi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 421 milyon ton kaolin rezervi bulunduğunu belirten Karanfil, şu anda ülkede tüketilen kaolinin neredeyse tümünün Düvertepe Havzası’ndan çıkarıldığını ifade etti.

Ülkedeki rezervin yüzde 80’inden fazlasının Düvertepe’de olduğunu vurgulayan Karanfil, “Düvertepe’de 20’den fazla kaolin maden ocağı var. Bunların sadece 11’i aktif olarak çalışıyor. Bu ocaklarda 35 kişi istihdam ediliyor. Bu ocaklardan maden taşıyan 80 civarında kamyon sahibi de kazanıyor.” diye konuştu.
 
Üst Alt