Haber DLive, Online Yayıncılıkta Devrim Yaratıyor

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,050
Puanları
93
Yaş
40
Konum
kayseri
k5px5z.jpg


Blok zincirindeki ilk ve internet üzerinden en büyük canlı yayın ve video platformu DLive, Türk yayıncılardan büyük ilgi gördü. Şeffaflığı teşvik eden ve içeriği ödüllendiren DLive'a Türk kullanıcılar akın etti. Platformun online yayıncılarını ödüllendirme sürecini demokratik hale getirmesi ve yeni içerik yayıncılarının popülerleşmesine fırsat vermesi Türkiye'de de çok tercih edilmesini sağladı. Türk kullanıcılar, DLive'da en hızlı büyüyen topluluk oldu.

DLive'da çevrimiçi olarak ve Google Play'de Android uygulaması aracılığıyla kullanılabilen DLive, Lino blok zincirinde içerik oluşturucularını ödüllendirme sürecini adil hale getirdi. DLive'da kullanıcılar son derece aktif bir rol üstleniyor. Android uygulamasından yayıncıları izleyebiliyor, bağış yapabiliyor ve yayıncılarla mesajlaşabiliyorlar. DLive'da canlı yayınlar ise PC'den yapılabiliyor.

DLive Türkiye pazarına iddialı bir giriş yaptı
DLive sektörü değiştirerek internetten yayın yapmanın geleceğine şekil veriyor. Sunduğu cazip ödül ve hediye puanlarla online video yayıncıları ve kullanıcıları teşvik eden DLive, Türkiye pazarına da iddialı bir giriş yaptı.

Aylık aktif kullanıcı sayısı 500 bin olan platform, ilk altı ay içerisinde, bonuslar ve bağışlar aracılığıyla ödüller dağıttı. DLive'da sadece yayıncılar değil, izleyiciler de ödüllendiriliyor. En sevdikleri içerik için bonus veren, yorum yapan ve yeni kullanıcıları platforma davet edip topluluğun büyümesini sağlayan izleyiciler ödüllendiriliyor.

DLive Topluluk Başkanı Metin Redjepi, platformun avantajlarını şöyle anlattı:

"İnternette canlı yayın yapanlara daha iyi bir yayın deneyimi sağlayabilmek için bir yerel servis sağlayıcısı ile anlaşarak normalde 10 saniye süren canlı yayın aktarım süresini kısaltıp hizmetlerimizi optimize ettik. Bu sayede yayın sırasında fanlarla daha kolay sohbet edilebiliyor ve yayıncılık kaynaklı teknik zorluklar oyun performansını düşürmüyor. Türk kullanıcılar için siteyi Türkçe olarak lanse ettik. Hatta siteye eklenen ilk dil opsiyonu Türkçe oldu.

Türk pazarı bizim için çok önemli, bu sebeple buradaki iş geliştirme kadromuzu yeni işe alımlarla sürekli genişletiyoruz. Kullanıcıları teşvik etmek ve platforma daha fazla içerik getirmek amacıyla aralarında toplamda 2 milyonu aşkın takipçileri olan "hazretiyasuo" olarak bilinen Mustafa Yavuz ve Mustafa Ak'ın da bulunduğu popüler yayıncılarla anlaşıyoruz. DLive, bu sayede çok sayıda Türk yayıncı ve içeriğe kavuşuyor."

DLive'ın en popüler Türk yayıncısı Mustafa Yavuz ise "DLive'da yayın yaptığım zaman güçlü bir topluluğa ait olduğumu hissediyorum. DLive, bizim gibi içerik sağlayan yayıncıların gelirlerinden herhangi bir pay almadığı gibi platformu kullandırmak için de ekstra bir ücret talep etmiyor. Bu nedenle DLive'da yayın yapmaktan çok keyif alıyorum, platformun yayıncılık deneyimini nasıl başka bir noktaya taşıdığını görmek de beni heyecanlandırıyor" dedi.

Yavuz geçtiğimiz iki haftada DLive'daki yayınlarından 2 bin ABD Doları kazanarak DLive'daki en çok kazanan yayıncı oldu.

Rakamlarla DLive
Kasım 2017'de lansmanı yapılan DLive, blok zincirindeki ilk canlı yayın platformu.

STEEM blok zincirinden Lino'ya 2 haftalık geçiş sürecinde, yayıncılara; yeni DLive'a geçtikleri için bağış ve abonelik yoluyla 20 bin ABD Doları değerinde Lino puanı üretti.

Şu anda, Türk kullanıcılar en hızlı büyüyen kullanıcı grubu.

DLive, ABD, Silikon Vadisi'nde UC Berkeley mezunu bir grup genç tarafından kuruldu.

DLive'ın 7 ayrı ülkede içerik geliştirme ekibi bulunuyor.
 
Üst Alt