Bilgi Google, Çinli Huawei ile anlaşmasını sınırlandırdı.

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,050
Puanları
93
Yaş
40
Konum
kayseri
Tyef9z.jpg

Trump yönetimi tarafından, kimi yabancı şirketlerin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararının ardından Google, Çinli Huawei ile anlaşmasını sınırlandırdı. Bu sınırlandırmaya göre, yeni Huawei telefonları Google'ın uygulamalarını almaya devam edecek ancak güncelleme ve teknik destek alamayacak.

Amerika ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim, özellikle Çinli şirketleri önemli derecede etkilemeyi başardı. Bu gerilimden en çok etkilenen markalardan birisi ise şüphesiz Huawei oldu. Tüm bu yaşananların ardından Huawei büyük bir darbe daha yedi. Google aldığı karar ile birlikte Huawei ile ilişkilerini askıya aldı. Huawei Android için erişim kısıtlaması ile karşı karşıya.

Sektöre yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Google bundan böyle Huawei’den donanım veya yazılım tedariği yapmayacak. Daha da kötüsü Google’ın mevcut hizmet ve teknik desteğine de erişimi engellenecek.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararının ardından Google, Çinli Huawei şirketi ile anlaşmasını sınırlandırdı.
Google'ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmayı indirgediğini açıkladı.
Alphabet'in aldığı karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google'ın geliştirdiği Android yazılımı güncellenemeyecek; bu telefonların, uygulama yüklenmesini sağlayan Google Play, e-mail hizmeti Gmail ya da video uygulaması YouTube'a da erişimi olmayacak.

Şimdiki Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu gibi kullanılmaya devam edecek.
Reuters'a konuşan bir kaynak, Huawei'nin sadece Android yazılımının halka ve geliştiricilere açık olan hizmetlerini kullanmaya devam edebileceğini, diğer hizmetlerine erişimin kesileceğini söylemişti.

Bu haberin üzerine Alphabet şirketinin sözcüsü bir açıklama yaptı; Amerikan hükümetinin aldığı kararlara uyduklarını belirterek şu an Huawei telefonlarda bu hizmetleri kullanan kişilerin ise devam edebileceğini belirtti.
Bu durumun Huawei'nin Çin dışındaki akıllı telefon operasyonlarını etkileyebileceği belirtiliyor.

KENDİ YAZILIMINI GELİŞTİRİYOR
Huawei ise son birkaç yıldır Android sistemini kullanmasının engellenmesi takdirinde kendi yazılımını devreye sokmak için bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Çin'de kullanılan bazı modellerinin bu yazılıma ait teknolojileri kullandığı belirtiliyor.

Huawei'nin Çin'deki operasyonları zaten Google uygulamaları yasak olduğu için bu durumdan etkilenmeyebilir ancak şirketin en büyük ikinci pazarı olan Avrupa'da bu durumun nasıl bir zarara yol açabileceği henüz kestirilemiyor.
Trump geçen hafta içinde imzaladığı başkanlık emrinde, açıkladığı kara listede yer alan yabancı şirketlerin, hükümet izni olmadan Amerikalı şirketlerin geliştirdiği teknolojiyi kullanamayacağını açıklamıştı.
Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei de bu listede yer alan şirketler arasına eklendi.
 

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,050
Puanları
93
Yaş
40
Konum
kayseri
ABD´nin Huawei yaptırımına Microsoft da katıldı.
Sx2aeM.png

Google´ın geçtiğimiz günlerde Huawei´yle ortaklığını bitirmesinin ardından bir başka hamle de Microsoft´tan geldi.


The Verge Teknoloji sitesinin haberine göre, Microsoft Huawei´nin Windows dizüstü bilgisayarlarını kendi internet mağazalarından kaldırdı.
Verge, Microsoft´un Huawei diz üstü bilgisayarlarından Windows lisansını kaldırıp kaldırmadığı ile ilgili bir açıklama yapmak yerine sessiz kalmayı tercih ettiğini yazdı.

Teknoloji sitesi haberinde, Huawei´nin ürettiği Matebook X Pro ve Huawei MateBook D dizüstü bilgisayarının Microsoft´un online mağazalarında bulunamadığını, arama yapıldığında hiçbir bir ürüne rastlanmadığını aktardı.
Huawei´nin ise Microsoft´tan gelecek potansiyel yaptırım kararına karşı son 3 aydır hazırlandığı ve kendi Windows versiyonunu hazırlama aşamasında olduğu bildiriliyor.

Bu yasaklamaların devam etmesi halinde bunun Huawei´yi ciddi bir biçimde zarar vereceği belirtiliyor.
Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından alınan karar gereği, içlerinde Huawei´nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmıştı. ABD yetkilileri daha önce Huawei'yi bir "ulusal güvenlik tehdidi" olarak nitelendirerek, diğer Avrupalı ülkelerin de yeni nesil 5G ağlarında Huawei ağ ekipmanlarını kullanmamaları için talepte bulunmuştu.

Google´ın Huawei ile anlaşmasını bitirmesinin ardından Intel ve Qualcomm Çin markası ile işbirliğini sınırlandımıştı.
 

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,050
Puanları
93
Yaş
40
Konum
kayseri
Huawei'nin telefon işi, ARM'nin Çinli firmayla tüm işlemlerini durdurduğu iddiası üzerine bir darbe daha yedi.
Değerli ziyaretçimiz; içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!


ABD Ticaret Bakanlığı geçen hafta Amerikan firmalarının Huawei ile çalışmalarını yasaklamış, bunun üzerine firmanın Android'li telefonlarının artık işletim sistemi güncellemesi alamayacağı, popüler uygulamalara ulaşamayacağı ortaya çıkmıştı. Ancak ABD'nin kararının gerçek etkileri, çok daha geniş çaplı olabilir ve daha yıkıcı sonuçlara yol açabilir. BBC'nin eline geçen şirket içi yazışmalara göre ARM, çalışanlarına tüm Huawei sözleşmeleri için çalışmayı bırakmalarını emrediyor.

ARM'nin çip tasarımları, Qualcomm ve Huawei'nin Kirin işlemcileri neredeyse her yonga seti tarafından kullanılıyor. İngiltere merkezli ARM'nin sahibi Japon firma SoftBank, ancak firmanı çoğu tasarımı ABD'de üretilen teknolojilerden faydalanıyor. ARM bu nedenle Huawei'yle çalışmanın ABD ticaret yönetmeliklerini çiğnemek anlamına geleceğine inanıyor.

Huawei raporlarla ilgili bir açıklama yapmadı ancak ARM'nin teknolojisinden mahrum kalmak, Huawaei'ye büyük hasar verebilir. Firmanın ABD engeline bir süredir hazırlandığı ve bileşen depoladığı biliniyor ancak ARM'nin teknolojisini bir kenara bırakmak, pek mümkün olmayacaktır. Beklenen Kirin 985 bu durumdan etkilenmeyecek olsa da Huawei, gelecekteki işlemcilerinde ARM teknolojisini kullanamayabilir.
 
Üst Alt