1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Güncel KADİR GECESİ

'Haberler' forumunda supermario tarafından 21 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

 1. 574
  8,221
  773
  cafi

  cafi   +Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2016
  Mesaj:
  574
  Alınan Beğeniler:
  8,221
  Ödül Puanları:
  773
  Cinsiyet:
  Erkek
  Tek rehberimiz var kuran Ben şahsen cuma namazının dışında kuranın emrettiği gibi yaşamadım ne mutlu kuranı rehber bilip emretigi gibi yasayanlara
   
 2. 1,302
  84,350
  8,322
  RedRuzgar

  RedRuzgar Site Yetkilisi Red

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesaj:
  1,302
  Alınan Beğeniler:
  84,350
  Ödül Puanları:
  8,322
  Cinsiyet:
  Erkek
  @Okeanos ; En azından hadis safsatasına olan yeni yaklaşımın memnuniyet verici. Allah Kuran dan ayırmasın. Biz öyle ya da böyle bu konu başlığı altında salat ettik. Zihinsel açıdan salat ı gerçekleştirdik.
  Diğer konulara yeteri kadar cevap verdim. Efendi kelimesinin manasını bildikten sonra bir müslümanın kullanması yakışık almaz yine bir kula. Zordur evet biliyorum. Alışkanlıklar var. Onlardan kolay kurtulunmuyor. E iman da zaten biraz emek istiyor. Allah o gücü tüm insanlığa versin dilerim. Hamd ve tesbih ayrı şeyler salat ayrı şeyler. Kuran da namaz yok değil var. Ama o salat değil. Namazın nasıl kılınacağına da referansa gerek yok. Allah onu da yazmış Kuran da. İyi inceleyen herkes görecektir. İşte sözünü ettiğim ayet
  Arapça orjinal: Ud'û rabbekum tedarruan ve hufyeh(hufyeten), innehu lâ yuhıbbul mu'tedîn(mu'tedîne). Araf/55
  Türkçe meal: Rabbinize alçala alçala ve gizlice/ açıkça göstererek dua edin. Kesinlikle O, sınırı aşanları sevmez.
  İşte Budur Kurandaki namaz/niyaz. Rabbine alçala alçala zillet zinciri kurarak onunla adeta meditasyona girme halidir. Bunun yeri zamanı rekatı mekanı randevusu olamaz. O yüzden kim Yaradıcısı ile kendi dilinden Yaratıcısıyla konuşuyor bilinci ile gerekirse yere kapaklanarak ona kulluğunu beyan ederek bu eylemi gerçekleştiriyorsa o Allah a alçala alçala dua namaz niyaz kılıyor demektir.. Allah a günde 5 defa randevu ile varılmaz. O bize şah damarımızdan daha yakın. Ayetler işte böyle gerçeği ortaya o kadar güzel o kadar açıkça koyuyor ki. Benim öngörüm ise şu. Peygamberimiz bu ayet ışığında bugün namazda eda edilen figürlere yakın bir şekilde Allah a niyazını gerçekleştirdi. Karşısında boyun eğdi, Yere kapaklandı. Kendi derdi ne ise Allah a onu iletti. Biz de Allah ın huzuruna çıktığımızda kendi derdimiz ne ise onun için yalvarmalıyız. Peygamberin derdi başka bizim derdimiz başka. Her insanın farklı dertleri var. Basma kalıp dualarla ya da Kuran dan ayet okuyarak Allah ın huzurunda Allah a seslenmek işin özüne aykırı. Samimice derdimiz ne ise ne için yakarmamız gerekiyorsa çıkıp huzuruna yakarmalıyız. Bunu belli şekle ritüele bağlamak zaman yer mekan tahsis etmek tamamen uydurulmuş işlerdir. Allah samimice karşısında durup istediğin şeyin özüne cevap verecektir. Yoksa kalkıp niyaz ederken savaş ayeti okumak ya da 2. şahıs olarak peygambere seslenmek selam göndermek şirk e girer. Mescidler yalnızca Allah ındır. Orda O'ndan başkasını anmayın O'ndan başkasını çağırmayın ayetini de hatırlayacak olursak Namazımızda niyazımızda Yalnızca Allah ile muhatap olduğumuzu unutmamalıyız.

  Muhtemelen peygamberimiz bu eylemi çok farklı şekilllerde çok farklı zamanlarda yapmış olacak ki ondan görenler bugün çeşit çeşit figürler sergiliyorlar. Kimi elini göbeğin üstüne kimi altına. Hadis külliyatını incelediğinde göreceksinki alim geçinenler bunları tarih boyu tartışmış :) Yahu arkadaş. Peygamber Allah a zillet zinciri kurarak dua etmiş. Alçala alçala. Tek şekle neden bağlıyorsunuz. Bugün biri çıkıyor diğerinin yaptığı yanlış şunun yaptığı yanlış diyor. E der tabi. Çünkü niyaz kişi ile Allah arasında özel bir iletişimdir. Bunun şeklini insan kendi belirler. zamanını da mekanınıda. Basma kalıp olmaz. Bu olayın özüne taban tabana aykırı olur. Diyeceklerim şimdilik bu kadar. Bu vesile ile bu konuya kulak verenlere de belki bir nebze fayda sağlarız. Kimse benim söylediklerime itibar etmesin direkt. Kuran a baksın. Tek gayem insanlığın Kuran ile din yaşaması. Bunda bir vesile olabilirsek ne mutlu bizlere. Söylediğim bütün sözlerin Kuran dan check edilmesini rica ediyorum herkesten.

  Sana da kardeş tavsiyesi olarak; Kuran a yaklaş ondan korkma. Onu tek rehber edin.Ve Allah a güven. O bizi sadece bundan sorumlu tutacağını söylüyorsa bu sözüne iman et. Ortak kaynak ortak şahıs arama.

  Selam ve sevgilerimle.
   
 3. 149
  4,028
  173
  Okeanos

  Okeanos   Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2017
  Mesaj:
  149
  Alınan Beğeniler:
  4,028
  Ödül Puanları:
  173
  Cinsiyet:
  Erkek
  @RedRuzgar; Sanırım şuanda Arapça'da salat namazla eşdeğer. Ha zamanla anlamını yitirmişse bilemem. Fakat söylediğin çok doğru. Maalesef birçoğumuz namazda ayetleri okuduğumuzda ve bunları anlamadığımız için namazı huşu içinde kılamıyoruz. İçimizden geldiği gibi Allah'a yalvarmak ve şükretmek daha doğru gibi geliyor. Dediğin gibi böyle alıştık gidiyor fakat buna dur demeliyiz. 5:104 / Onlara: " Allah'ın indirdiği (kitabı)ne ve peygamber'e gelin" dendiği zaman:" Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter" derler. Ataları bir şey bilmeyen ve doğru yolu da bulamayan kimseler olsa da mı? Biz de aynı bu şekilde bildiğimizle yetinmemeliyiz, doğru neyse onu bulup uygulamalıyız.

  Ben zaman ayırıp yazdığın için teşekkür ederim. Allah herkese Kur'an'ı rehber edinmeyi nasip etsin inşAllah.

  Saygılar...
   
  RedRuzgar bunu beğendi.
 4. 1,302
  84,350
  8,322
  RedRuzgar

  RedRuzgar Site Yetkilisi Red

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesaj:
  1,302
  Alınan Beğeniler:
  84,350
  Ödül Puanları:
  8,322
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bak Allah ne güzel belirtmiş."Ataları bir şey bilmeyen ve doğru yolu da bulamayan kimseler olsa da mı?"

  Senin akılsızlardan ayrı olarak düşünebildiğini aklını kullanabildiğini din konusunda körü körüne davranmadığını hissettiğim için cevap vermeye değer gördüm. Kalbi mühürlü olduğunu hissetse idim sanırım bu kadar istekli olmazdım. İlk mesajında ne kadar yanlış şeyler olsa da bir zeka pırıltısı gördüğüm içindi. Sen başarabilirsin. Ataların bizlere yutturduğu Kuran dan uzak hatta İslam a ihanet içeren rivayetlerininin boğulmuşluğundan kendini kurtaracak kadar aklına sahip çıkmayı başarabildiğini gördüğüm için zaman ayırdım. Şikayet de etmem. Yeter ki bir insan bile olsa dini Kuran dan öğrensin. Çünkü eğer bir kurtuluş var ise O da yalnız Kuran iledir. Konuyu şu ayetle bitirelim

  Ve herkes için bir yön vardır; o, ona yönelendir. O nedenle hep hayırlara koşun, yarışın/ hayırları öne getirin. Her nerede olsanız Allah, tümünüzü bir araya getirir. Şüphesiz Allah, her şeye en iyi güç yetirendir. Bakara/148
   
  Okeanos bunu beğendi.
 5. 149
  4,028
  173
  Okeanos

  Okeanos   Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2017
  Mesaj:
  149
  Alınan Beğeniler:
  4,028
  Ödül Puanları:
  173
  Cinsiyet:
  Erkek
  Allah razı olsun red. Bir tartışma olacaksa din konusunda olmalıki bilmeyenler kendine pay çıkarsın, öğrensinler. Sen de buna vesile oldun.

  Allah herkese kur-an ı idrak etmeyi ve ona göre yaşamayı nasip etsin inşAllah
   
  Kartalyurekli ve RedRuzgar bunu beğendi.
 6. 343
  4,891
  173
  Kartalyurekli

  Kartalyurekli  Cezalı Üye   Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2017
  Mesaj:
  343
  Alınan Beğeniler:
  4,891
  Ödül Puanları:
  173
  Cinsiyet:
  Erkek
  Vaktiyle bi is arkadasim, cemaate katilmadan yaptigin ibadetin degerinin az olacagini soylemisti, tartismanin ilerleyen anlarinda benim kendi nefsim onemli degil hoca efendimiz hangi partiye oy at diyorsa ona oy atarim dedikten sonra tartismayi bitirmistim. hakkiyla , hukukuyla dini yasamak umidiyle hayirli gunler dostlar
   
  RedRuzgar bunu beğendi.
 7. 251
  35,301
  3,746
  symphony

  symphony   +Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2016
  Mesaj:
  251
  Alınan Beğeniler:
  35,301
  Ödül Puanları:
  3,746
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bir kac kelamda ben edeyim
  Benim en kizdigim düsünce insanlarin baska bir insan tarafindan yazilmis hadisleri eksiksiz kabul etmeleri fakat Allah tarafindan indirilen kitabi yetersiz görmeleridir.

  Gavslar sahtekar hocalar el üstünde tutuluyor,tarikat ve cemiyetlere sinirsiz imkan sunuluyor ve bizim halkimizda bunlari destekliyor.
  Türkiyede su an tam bir cahiliye devri yasaniyor.

  Lüks yerlerde iftar acmayin diyen zat sarayda muhtesem iftarlar düzenliyor nekadar yagdanlik varsa buna istirak ediyor(elleri mahkum )Bir tek gariban Mustafa abimi cagirmamislar iftara. Önümüzdeki Ramazanlara insAllah

  Vakiflarda cocuklara tecavüz ediliyor kimseden tik yok(45 çocuğun tecavüze uğradığı şehirde kimse sesini çıkarmadı. Ama aynı şehirde ramazan ayında gündüz bir bardak su iç, bak gör neler oluyor)

  Her ramazan ayinda oldugu gibi televizyon kanallarini parselleyen hocalar hadis ve hikayelerle toplumu uyutmaya devam ederken izlenme rekorlari kiriliyor.Ama hic biri konusmalarinda hirsizlik,devlet mali soyma gibi tabu konularin yanindan bile gecmiyor.

  ALLAH'IN emirleri kurandadir yaşamda uygulayicisida peygamberimizdir. Vefatindan 250 yıl sonra uydurulmuş ve birbiri ile bile celisen hadislerle nasıl inanirsiniz .. ALLAH'IN kullarından ne istediği aslinda çok basittir. Yaradılış şükrünü yap,iyi insan ol,kul hakkı yeme dünya yaşanır bir yer olur çok zor degil.
   
  Son düzenleme: 24 Haziran 2017
  RedRuzgar, Okeanos ve Birr bunu beğendi.
 8. 354
  20,275
  2,157
  Birr

  Birr Site Yetkilisi
    Biz

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesaj:
  354
  Alınan Beğeniler:
  20,275
  Ödül Puanları:
  2,157
  Cinsiyet:
  Erkek
  Hadisler rivayetler dinle alakasi yokdur, Ben inanmiyorum, bunlari hepsi KURAN i tahrip edemedikleri icin emeviler ve abbasiler tarafindan yapilan bir projedir, genelde de basarili olmuslardir, velhasil dini hacidan hocadan sundan bundan ögrenen halk devamli kandirilmaya mahkumdur , bakiniz islam cografyasina cahillik savas vs vsr ne isdersen var. acaba bu ALLAH in gazabimi ? Dini kaynagi olan kuran dan ögrenelim, bu cahiliye devrine son verelim. ALLAH ilmimizi artirsin insaALLAH.
   
  RedRuzgar, symphony ve Okeanos bunu beğendi.
 9. 251
  35,301
  3,746
  symphony

  symphony   +Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2016
  Mesaj:
  251
  Alınan Beğeniler:
  35,301
  Ödül Puanları:
  3,746
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bu gün bi yerde rastladim
  Bizim tarikatçılara teşekkür ediyoruz bizim için mezara girip soruları almışlar onlar sayesinde yırttık
  [​IMG][​IMG]

  Ebu Hanefiden önceki tarihlerde yaşayanlar hapi yuttu :biggrin:
   
  Son düzenleme: 24 Haziran 2017
  RedRuzgar bunu beğendi.
 10. 149
  4,028
  173
  Okeanos

  Okeanos   Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2017
  Mesaj:
  149
  Alınan Beğeniler:
  4,028
  Ödül Puanları:
  173
  Cinsiyet:
  Erkek
  Sağolsunlar cevapları da vermişler. Yoksa neyapardık :) Allah hidayet eylesin.
   
 11. 354
  20,275
  2,157
  Birr

  Birr Site Yetkilisi
    Biz

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesaj:
  354
  Alınan Beğeniler:
  20,275
  Ödül Puanları:
  2,157
  Cinsiyet:
  Erkek
  Kabir azabi yokdur, nasil mahkemeye cikar sucluysan bir kere ceza alirsin , hesap verirkende bir kere verirsin, ALLAH adeletlidir, kulunu bir kere sorgular, hepsi uydurmadir, hele yokmu birde mezarlikda kopye vermeleri hocalarin, mutlaka cenazeye gittiyseniz rastalamisinizdir..Birde yokmu islamin sarti besdir diye tuturmalari; ALLAH dan korkun senelerce yuttuk bu yalanlari, Ne zaman kurani okuyup anladim zaman anladimki islamin sarti tum kurandaki ayetlerdir, ilk sartida okudur .
   
  Son düzenleme: 24 Haziran 2017
  symphony ve Kartalyurekli bunu beğendi.
 12. 354
  20,275
  2,157
  Birr

  Birr Site Yetkilisi
    Biz

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesaj:
  354
  Alınan Beğeniler:
  20,275
  Ödül Puanları:
  2,157
  Cinsiyet:
  Erkek
  Kesinlikle hadislere rivayetlere inanmıyorum… Okudugum, anlamaya calıstım Kuran buna izin vermiyor
   
  Okeanos ve RedRuzgar bunu beğendi.
 13. 17
  55
  13
  hasan55

  hasan55  VIP Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2017
  Mesaj:
  17
  Alınan Beğeniler:
  55
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Samsun
  Forum arkadaşlarımın ve islam aleminin Mübarek Kadir Gecelerini Kutlar Allah sağlıklı nice kadir gecelerine erdirmesi dileklerim ile arkadaşlarıma selamlarımı sunarım.
   
 14. 50
  72
  18
  Halil.3333

  Halil.3333   Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2018
  Mesaj:
  50
  Alınan Beğeniler:
  72
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kuafor
  Şehir:
  Gaziantep
  Kadir geceniz mubarek olsun .bugunleri bize yasatan rabbimei e sukurler olsun...
   
  hasan55 bunu beğendi.
 15. 354
  20,275
  2,157
  Birr

  Birr Site Yetkilisi
    Biz

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesaj:
  354
  Alınan Beğeniler:
  20,275
  Ödül Puanları:
  2,157
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bu gece İnşallah cehaletinize ışık olsun !
  Senin Kadir gecen, ayetlerin senin zihnine ve hayatına indiği gecedir!
   
  hasan55 ve Okeanos bunu beğendi.
 16. 149
  4,028
  173
  Okeanos

  Okeanos   Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2017
  Mesaj:
  149
  Alınan Beğeniler:
  4,028
  Ödül Puanları:
  173
  Cinsiyet:
  Erkek
  ''Artık Allah’tan başka bir hakem mi arayayım? Size Kitab’ı açıklanmış olarak indiren O’dur. Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, O’nun, senin Rabbinden hak ile indirildiğini biliyorlar. O halde sakın sen, şüphe edenlerden olma!'' 6- Enam Suresi 114

  ''Allah pisliği akıllarını kullanmayanların üzerine yağdırır.'' 10- Yunus Suresi 100

  “Biz ancak Rabbinin emriyle ineriz. Önümüzdekiler, arkamızdakiler ve bunlar arasındakiler hep O’nundur. Rabbin unutkan değildir.19- Meryem Suresi 64

  ''Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve (gökte) iki kanadıyla uçan her tür kuş, sizin gibi birer topluluktan başka bir şey değildir. Biz Kitap’ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonunda hepsi Rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler.'' 6- Enam Suresi 38
   
  Birr bunu beğendi.

Abone Ol - Bu Sayfayı Paylaş