Haber macOS Catalina Güncellemesi Çıktı

BlackCowboy 

  Süper Moderatör
 VIP Üye
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
2,839
Beğeniler
22,521
Puanları
113
Konum
Türkiye
Mac sahipleri için macOS Catalina güncellemesi indirmeye sunuldu.
Apple tarafından beklenen macOS Catalina güncellemesi sonun yayınlandı. Mac modelleri için yeni bir deneyim sunacak olan macOS 10.15 işletim sistemi birçok özellik ve değişimi de beraberinde getiriyor. İlk olarak göze çarpansa artık iTunes uygulamasının olmaması. Ek olarak, Apple Arcade yüzden fazla oyun ile birlikte oyunseverlerin beğenisine sunuldu. Sidecar ile iPad tabletlerin harici Mac ekranı olarak kullanılabilmesi, Ekran Süresi, yeni Bul uygulaması ve çok daha fazlası Catalina’nın öne çıkanları arasında.

macOS Catalina Yenilikleri Neler?
Ayrı Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamaları: macOS Catalina ile iTunes yerini üç yepyeni uygulamaya bırakıyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların favori müzik, TV programı, film ve podcast’lerini keşfetme ve tümünün keyfini çıkarma biçimlerini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve iyileştirecek.
Sidecar: Sidecar, iPad’in Mac’iniz için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına olanak veriyor. Bu özellik iPad’nizi harici Mac ekranı olarak kullanmanıza da olanak sağlıyor.
Apple Arcade: Yüzden fazla Apple Arcade oyunu artık Mac kullanıcılarının a beğenisine sunuluyor. Ayrıca, Xbox veya PS4 DualShock kablosuz oyun kumandalarınızı cihazınızla eşleyebiliyorsunuz.
Ekran Süresi: Mac’teki Ekran Süresi özelliği kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini anlamalarına yardımcı oluyor ve onlara zamanlarını diledikleri gibi yönetmeleri için araçlar sunuyor.
Bul: Bu uygulama ile kayıp veya çalınmış bir Mac’in konumu, Mac offline olduğunda bile diğer Apple cihazları üzerinden güvenli ve anonim bir şekilde sahibine iletilebiliyor.
Yenilenen Uygulamalar: macOS Catalina ile geliştiricilere, iPad uygulamalarını Mac’e getirmelerini inanılmaz derecede kolaylaştıran yeni API’lar ve araçlar sunuluyor. Fotoğraflar, Safari, Mail, Notlar ve Anımsatıcılar için de ilave iyileştirmeler sunuluyor.
Güvenlik ve Erişilebilirlik: macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik sorunlarına karşı kontrol ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı belgelerine erişmeden önce izin istemesini zorunlu tutuyor. Approve with Apple Watch (Apple Watch ile onaylama) özelliği ile kullanıcılar, güvenlikle ilgili birçok doğrulama talebine Apple Watch’larındaki yan düğmeye basarak onay verebiliyorlar. Şimdi T2 Güvenlik Çipi’ne sahip tüm Mac’ler, hırsızlar için cihazların çekiciliğini azaltan Etkinleştirme Kilidi özelliğini destekliyor. Apple, macOS Catalina ile her kullanıcının Mac’inden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan yeni yardımcı teknolojiler sunuyor. Voice Control, geleneksel giriş cihazlarını kullanamayan kullanıcıların yerleşik Siri konuşma algılama teknolojisiyle Mac’lerini tamamen seslerini kullanarak kontrol etmelerine olanak veriyor. Bu teknoloji ile kişisel veriler de gizli tutuluyor. Yeni etiketler ve ızgaralar ile kullanıcılar, kapsamlı gezinme araçlarını kullanarak neredeyse tüm uygulamalarla etkileşime geçebiliyorlar ve bu süreçte ses işleme işlemi cihaz üzerinde gerçekleşiyor. Voice Control şimdi iOS ve iPadOS’ta da sunuluyor. Böylece kullanıcılar tamamen seslerini kullanarak cihazlarını kontrol edebiliyor, hatta dokunma ve kaydırma gibi hareketleri yapabiliyorlar.

macOS Catalina Nasıl İndirilir?
macOS Catalina 10.15 için Mac App Store uygulamasına giderek en yeni sürümü indirip yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki “macOS Catalina Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı makalemizi önceden mutlaka okumanızı öneriyoruz.

macOS Catalina Uyumlu Mac Modelleri
  • 12 inç MacBook
  • MacBook Air, 2012 veya daha yenisi
  • MacBook Pro, 2012 veya daha yenisi
  • Mac mini, 2012 veya daha yenisi
  • iMac, 2012 veya daha yenisi
  • iMac Pro
  • Mac Pro, 2013 veya daha yenisi
 
Üst Alt