Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

Red 

Yönetici
Red
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
963
Beğeniler
49,625
Puanları
113
İslam adına uydurulmuş bu tür kutlamaların forumumuz da yapılmasına izin vermiyoruz arkadaşlar.

İslam dininin kaynağı Kuran dır. Allah dan başka hiç kimsenin bu dine hüküm ekleme, hüküm çıkarma, hüküm uydurma, kutlama ekleme, kutlama çıkarma, kutlama uydurma vb. yetkisi yoktur. Haddi de değildir.

Devlet uydurması olan bir kutlama olarak nerede nasıl istiyorsanız kutlayın ama burası İslam adına uydurulan kutlamaların kutlanacağı yer değildir.

Forumumuzu iyi inceler iseniz eğer, önceki senelerde bu tür konular açıldığında da aynı tutumu göstermiş olduğumuzu görmüş olacaksınız.

Bu kandil kutlama uydurması ya da hastalığı atalarınızdan bir ritüel olarak bugüne kadar süregelmiş olabilir. Atalarınız da yanlış şeyler yapmış olabilir. Atalarınızın her yaptığı doğru değildir. Ayrıca çoğunluğun yaptığı da her zaman doğru değildir. Çoğunluk bu şekilde inanıyor yaşıyorsa o o çoğunluğun sorunudur. Gerçek ve hakikat çoğunluğa göre belirlenmez.

Osmanlı döneminde icat edilmiş bir ritüeli İslam dinindendir deyip bugün İslam adına kutlama yapmak İslam a saygısızlıktır. Dolayısı ile Allah a saygısızlıktır.

O'nun dinine had bilmezler bir şeyler ekleyip çıkarma cürretini gösterebiliyor. Tarihte bunu yapmış ve bu cürreti göstermiş şeyhler dervişler alimler alimcikler sultanlar şahlar varsa, bu cürrete karşı bizlerin de İslam adına uydurmalara karşı çıkacak cürretimiz vardır!

Din Allah ın dinidir. Beşeri kutlamalarınızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz ama din söz konusu ise orada had bilmek gerekir. Allah adına din adına bir şeyler uydurmak sanıyorum ki hesabı pek zor verilecek bir fiil ve eylemdir. Atalarınız bir hata yapmışsa onları körü körüne izlemek değil gerçeği arayarak kendinizi de o hatadan kurtarmak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Gerçeği arama zahmetine girerseniz göreceksiniz ki, kandil kutlamalarının bir uydurma ritüel olarak devlet kutlaması çerçevesinde İslam ın içine zerk edilmiş bir mistik inanç olduğunu tespit edeceksiniz.

Sözün özü; Forumumuz da bu tür İslam dandır diye oluşturulan uydurmaların kutlanmasını doğru bulmuyoruz.

Açıklamalarımız bireysel değil, geneldir. Karşı çıkışımız kişiye değil, vakti ile İslam a ihanet eden zihniyetedir.

Selam ve sevgilerimle;
RedRuzgar
 
Üst Alt