Haber Türksat5A ve 5B için 500 milyon dolarlık krediyi onayladı

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,051
Puanları
93
Yaş
41
Konum
kayseri
bNTOWe.jpg

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, İngiliz hükümetinin Türksat ile Airbus şirketi arasında iki adet iletişim uydusu (Türksat5A ve 5B) ve bir adet yer istasyonu üretilmesi için yapılan anlaşmayı mali olarak destekleyeceğini açıkladı.

İngiliz Parlamentosunda konuşan Fox, "İngiltere İhracat Finansman Kuruluşu (UKEF), Türksat için iki uydu ve bir yer istasyonu imal edilmesi ve teslimine yönelik yaklaşık 500 milyon dolar (388 milyon İngiliz sterlini) değerindeki Airbus Savunma ve Uzay Sözleşmesi'ni destekleyecektir." ifadesini kullandı.

Uluslararası Ticaret Ticaret Bakanı Liam Fox, "İngiltere, küresel telekomünikasyon endüstrisinde yol göstermeye devam ediyor ve bu sözleşme, bu uzmanlık için devam eden dünya çapındaki talebi göstermektedir. UKEF’in desteği, İngiltere’den ihracat yapan şirketler için önemli bir farklılaştırıcıdır ve devlet, ihracatın GSYİH’nin yüzde 35’ine çıkarılması ve ihracat stratejisi hedefini gerçekleştirmeye çalıştığı için uluslararası ticaret kazanmalarına yardımcı olmaktadır." ifadelerini kullandı.

Airbus Savunma ve Uzay Genel Müdürü Colin Paynter, "Türkiye'de TV hizmetlerinin sunumunda önemli bir adım olan bu sözleşmeyi imzalamış olmaktan gurur duyuyoruz. UK Export Finance, ihracat kredisi alanında bir yenilikçi olarak kabul edilmektedir ve bu önemli anlaşma konusundaki desteğimiz, Türksat'a sunduğumuz teklifin önemli bir parçasıydı." dedi.

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, "Bu iki uydu, Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’nın da dahil olduğu geniş kapsama alanı üzerindeki geniş bant veri hizmeti kapasitemizi önemli ölçüde artıracak. UKEF'in Airbus UK'yi desteklemesinden memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, gösterilen destek, Türkiye'nin ekonomik potansiyelinin büyümesinin açık bir göstergesidir." dedi.

2020 yılında fırlatılması planlanan Türksat-5A, 3 bin 500 kilogramlık bir Ku-band uydusu olacak şekilde tasarlanmıştır. 4 bin 500 kilogramlık daha büyük olan Turksat-5B'nin Ku- ve Ka-band yüklerini taşıyacağı ve 2021 yılında yörüngesine gönderilmesi bekleniyor. Airbus’ın alt yüklenicisi olan SpaceX’in uydularımızı Falcon 9 roketiyle fırlatması bekleniyor.

Airbus, Palo Alto, California merkezli Space Systems Loral ve Japonya'dan Mitsubishi Electric, Türksat uydularını üretmek için teklif vermiş ve 2017 yılında teklifi Airbus'ın kazandığı açıklanmıştı. Airbus, iki uydunun üretimlerinde “Türk katkısı” olacağını belirtti.
 

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,051
Puanları
93
Yaş
41
Konum
kayseri
Türksat 5A ve 5B ile Çin'den Afrika'ya kadar geniş bant sağlanacakTürkiye, 6 uydudan oluşacak uydu filosuyla Asya'da, Türk cumhuriyetleri dahil Çin'e kadar uzanan bölgeye, Afrika ve Avrupa'yı kapsayan coğrafyaya hizmet verecek.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye'nin aktif uydu filosunda halen 3 haberleşme, 3 gözlem uydusu bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin ilk uydusunun 10 Ağustos 1994'te fırlatıldığını ve 12 yıl hizmet verdiğini dile getiren Turhan, Türksat 1C uydusundan 14, 2A uydusundan da 15 yıl yararlanıldığını söyledi.

Turhan, aktif uydulardan Türksat 3A, 4A ve 4B'nin haberleşme ihtiyacını karşıladığını ifade ederek, Göktürk-1, Göktürk-2 ve Rasat uydularının ise gözlem yaptığını kaydetti.

Türkiye'nin, 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu olmak üzere üç farklı yörüngede uydu hizmeti verdiğini anlatan Turhan, 31 derece doğu yörüngesine de Türkiye'ye ait uydunun yerleştirilmesinin planlandığını bildirdi. Turhan, şu ifadeleri kullandı:

"Türksat 5A bu amaçla ve yeni frekans haklarının kazanılması için yapılıyor. Türksat 5B ise 42 derece doğu yörüngesindeki kapasiteyi artıracak ve yeni frekans hakları kazandıracak. Bu uyduların yapımı için dünyanın önde gelen firmalarından Fransız-İngiliz ortaklığındaki Airbus D&S, Japonya'dan Mitsubishi Electric Corporation, Kanada-ABD ortaklığındaki MDA/Space Systems Loral teklif verdi. Teknik açıdan yeterli görülen bu 3 firmadan, mali ve yerli katkı anlamında en iyi teklifi veren Airbus D&S ile 9 Kasım 2017'de sözleşme imzalandı. Sözleşmenin hemen ardından uyduların üretimine başlandı."

Türksat 5A ve 5B'nin yapım süreci
Türksat 5A ve 5B uydularının tasarım ve üretim faaliyetlerinin, Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere'deki tesislerinde, takvime uygun şekilde, sürdürüldüğünü anlatan Turhan, her iki uydunun da "kritik tasarım gözden geçirme" aşamalarının tamamlandığını dile getirdi.

Tasarım fazları tamamlanan uyduların üretim süreçlerinin devam ettiğini kaydeden Turhan, Türksat 5A'nın 2020'de, Türksat 5B'nin de 2021'de uzaya gönderilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Ankara'daki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezi'nde yapımı sürdürülen Türksat 6A'nın ise 2021'de tamamlanarak 2022 başında uzayda olmasının planlandığını belirten Turhan, söz konusu 3 haberleşme uydusunun hizmete girmesiyle Türkiye'nin uzaydaki haberleşme uydusu sayısının 6'ya yükseleceğini bildirdi.

Turhan, yeni uydularla sadece yayıncılık alanında değil, uydudan geniş bant internet sağlama kabiliyetinde büyük bir kapasiteye sahip olunacağını da ifade etti.

Bakan Turhan, "Türkiye, 6 uydudan oluşacak uydu filosuyla Asya'da, Türk cumhuriyetleri dahil Çin'e kadar uzanan bölgeye, Afrika ve Avrupa'yı kapsayan coğrafyaya hizmet verecek." dedi.
 
Üst Alt