Haber Windows 10 "19H1" güncellemes 2019'un ilk yarısında gelmesi bekleniyor.

collo1

  +Üye
Katılım
3 Ara 2017
Mesajlar
320
Beğeniler
1,049
Puanları
93
Yaş
40
Konum
kayseri
Windows 10 "19H1" güncellemes 2019'un ilk yarısında gelmesi bekleniyor.

Bloatware (varsayılan yazılım) adı verilen programlar, işletim sistemlerinin içerisinde varsayılan olarak önceden yüklenen ve çoğunlukla kullanılmasa bile kaldırılmayan yazılımlar her zaman için işletim sistemlerinin istenmeyen parçası olmuştur. Görünüşe göre Windows bu konuda olumlu adımlar atmaya kararlı.

Değerli ziyaretçimiz; içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
'un açıklamasına göre Insider yapı numarası 18262 olan
Değerli ziyaretçimiz; içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
sürümünde Başlangıç menüsünden bazı varsayılan yazilimlarin silinmesi mümkün olacak. Söz konusu yapı numarası, maalesef "Redstone 5" olarak bilinen Ekim 2018 güncellemesinin değil, 2019'un ilk aylarin da gelmesi beklenen Windows 10 "19H1" güncellemesinin bir parçası.

Bu yeni yapıda kullanıcılar Başlangıç menüsünde varsayılan yazilimlari sağ tıklayarak onları bilgisayarlarından kaldırabiliyorlar.

Kaldırılabilen yeni uygulamaların listesi şu şekilde:

3D Görüntüleyici (eski ismiyle Karma Gerçeklik Görüntüleyicisi)

Hesap Makinesi

Takvim

Groove Music

Posta

Filmler & TV

Paint 3D

Ekran Alıntısı Aracı

Yapışkan Notlar

Ses Kaydedicisi

Bu uygulamalardan Ekran Alıntısı programi gibi birkaç aracın fonksiyonları halihazırda Office programlarında dahili olarak bulunuyor, bu açıdan bu yazılımların silinebilinece olması Windows açısından mantıklı olabilir. Bunun yanı sıra Ekim 2018 güncellemesinden önce de Windows, hali hazida bulunan varsayılan yazılımları silmeye mümkün kılmıştı. Bu programlar arasında Skype, İpuçları, Print3D,
Değerli ziyaretçimiz; içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
gibi programlar da var.

Bununla birlikte Microsoft, Windows 10'un ilk aylarında daha önce önyüklü programlar nedeniyle eleştirilmişti. Candy Crush gibi oyunlar iş bilgisayarlarına yüklenen Windows dağıtımlarında bile önyüklü olarak bulunuyordu. Bunun Microsoft açısından neden mantıklı bulunduğundan tam olarak emin olamasak da kullanıcıların bu durumdan oldukça şikayetçi olduğu bilinen bir gerçek.
 
Üst Alt